İqtisadi əməkdaşlıq Azərbaycan və Serbiya üçün strateji əhəmiyyət daşıyır- ÖZƏL
15:20 Siyasət"Prezident İlham Əliyevin Serbiya Respublikasına rəsmi səfəri zamanı verdiyi bəyanat, Azərbaycan-Serbiya münasibətlərində yeni strateji mərhələnin başlanğıcını simvolizə edir. Dövlət başçısı çıxışında hər iki ölkənin beynəlxalq hüquqa, suverenlik və ərazi bütövlüyünə hörmət prinsipinə sadiqliyini təsdiqləmiş, tərəfdaşlıq münasibətlərində qarşılıqlı etimadın vacibliyini vurğulamışdır. Bu yanaşma Azərbaycan Respublikasının xarici siyasətinin prinsipial və ardıcıl xarakterini nümayiş etdirir, həmçinin regionda sabitliyin möhkəmlənməsinə töhfə verir". "Olaylar" xəbər verir ki, bunu YAP Gədəbəy rayon təşkilatının əməkdaşı Anar Məmmədov deyib: "Prezident İlham Əliyev siyasi dialoqun yüksək səviyyədə aparılmasının iki ölkə münasibətlərində strateji rolunu qeyd etmişdir. Dövlət başçısı xüsusi vurğulamışdır ki, siyasi iradə, qarşılıqlı anlaşma və tərəfdaşlıq prinsiplərinə sadiqlik, Azərbaycan-Serbiya münasibətlərinin dinamik inkişafını təmin edən aparıcı amillərdir. Bu yanaşma göstərir ki, diplomatik strategiya yalnız siyasi sabitliyi qorumaqla kifayətlənmir, həm də iqtisadi, humanitar və mədəni sahələrdə əməkdaşlıq üçün dayanıqlı zəmin yaradır.
İqtisadi sahədə əməkdaşlıq Azərbaycan və Serbiya üçün strateji əhəmiyyət daşıyır. Prezident İlham Əliyev bəyan etmişdir ki, ticarət dövriyyəsinin artırılması, birgə investisiya layihələrinin həyata keçirilməsi və strateji sahələrdə koordinasiyanın möhkəmləndirilməsi ikitərəfli münasibətlərin davamlı inkişafına xidmət edir. Bu yanaşma Azərbaycanın iqtisadi diplomatiyasının praqmatik, nəticəyönümlü və strateji xarakter daşıdığını nümayiş etdirir, həmçinin regional iqtisadi sabitliyin təmin olunmasına töhfə verir.
Enerji sahəsində əməkdaşlıq xüsusi strateji əhəmiyyət kəsb edir. Dövlət başçısı çıxışında Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyində etibarlı tərəfdaş olduğunu, Serbiya ilə birgə enerji layihələrinin icrasının qarşılıqlı faydalı və uzunmüddətli tərəfdaşlıq prinsiplərinə uyğun olduğunu vurğulamışdır. Bu yanaşma enerji resurslarının təhlükəsiz istifadəsini təmin edir, həm regionda, həm də beynəlxalq bazarlarda Azərbaycanın etibarlı tərəfdaş rolunu gücləndirir.
Nəqliyyat və logistika sahəsində əməkdaşlıq da prezidentin bəyanatında xüsusi yer tutmuşdur. Azərbaycan beynəlxalq nəqliyyat dəhlizlərində fəal iştirak edir və mövcud infrastruktur imkanları regional inteqrasiya və tərəfdaş layihələrin icrası üçün geniş perspektivlər yaradır. Prezident İlham Əliyev Serbiya ilə bu sahədə əməkdaşlığın regional və beynəlxalq əlaqələrin inkişafına strateji töhfə verdiyini qeyd etmişdir. Bu yanaşma Azərbaycanın geostrateji mövqeyini möhkəmləndirir və uzunmüddətli tərəfdaşlıq üçün etibarlı baza yaradır.
Mədəni və humanitar sahələrdə əməkdaşlıq ikitərəfli münasibətlərin sosial və mənəvi aspektlərini gücləndirir. Dövlət başçısı xalqlar arasında etimad və qarşılıqlı anlaşmanın inkişafının strateji tərəfdaşlığın davamlılığı üçün vacib olduğunu vurğulamışdır. Humanitar və mədəni layihələrin genişləndirilməsi Azərbaycan-Serbiya münasibətlərinin dərin və dayanıqlı xarakterini əks etdirir.
Prezident İlham Əliyevin bəyanatı göstərir ki, Azərbaycan ikitərəfli münasibətlərdə prinsipial mövqeyini qoruyaraq qarşılıqlı fayda, strateji tərəfdaşlıq və bərabərhüquqlu əməkdaşlıq prinsiplərinə sadiq qalır. Bu yanaşma, siyasi, iqtisadi, enerji, nəqliyyat və humanitar sahələrdə ardıcıl və məqsədyönlü inkişafı təmin edir və gələcək əməkdaşlıq üçün möhkəm institusional zəmin yaradır.
Fevralın 15-də verilmiş bəyanat, Azərbaycan Respublikasının regionda etibarlı, məsuliyyətli və strateji tərəfdaş kimi mövqeyini daha da gücləndirir. Prezident İlham Əliyevin çıxışı Azərbaycan-Serbiya əməkdaşlığının çoxsahəli xarakterini və tərəflərin uzunmüddətli perspektiv üçün strateji iradəsini təsdiqləyir. Bu, ikitərəfli münasibətlərin hərtərəfli, nəticəyönümlü və praktik xarakter daşıdığını bir daha nümayiş etdirir".