Vahid rəqəmsal platforma və vətəndaş məmnunluğu- ÖZƏL
"Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə keçirilən müşavirə rəqəmsal dövlət modelinə keçidin konkret çərçivəsini müəyyənləşdirdi. Dövlət xidmətlərinin vahid rəqəmsal platforma üzərindən təqdim olunması əsas hədəflərdən biri kimi vurğulandı. Bu yanaşma vətəndaş-dövlət münasibətlərində keyfiyyətcə yeni mərhələnin başlanğıcı kimi qiymətləndirilir". "Olaylar" xəbər verir ki, bunu YAP Şuşa rayon təşkilatının sədr müavini Leyla Babışova deyib: "Rəqəmsal həllər inzibati prosedurların sadələşdirilməsinə xidmət edir. Elektron xidmətlərin geniş tətbiqi vaxt və resurs itkilərini azaldır. İnsan amilindən qaynaqlanan neqativ halların minimuma endirilməsi isə şəffaflığın artmasına gətirib çıxarır.
Rəqəmsal arxitektura dövlət qurumları arasında koordinasiyanın gücləndirilməsini tələb edir. Məlumat sistemlərinin inteqrasiyası paralel fəaliyyətin qarşısını alacaq və vahid idarəetmə modelini formalaşdıracaq. Bu isə vətəndaşların dövlət xidmətlərinə çıxışını daha əlçatan edəcək.
Müşavirədə süni intellekt texnologiyalarının tətbiqi xüsusi diqqət mərkəzində olub. Bu alətlər qərarvermə prosesində analitik dəqiqliyi artırır və idarəetməni daha çevik edir. Beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi və milli potensialın formalaşdırılması da qarşıya qoyulan əsas vəzifələrdəndir.
Bütün bu addımların məqsədi vətəndaş məmnunluğunu yüksəltməkdir. Rəqəmsal platformalar vasitəsilə xidmətlərin mərkəzləşdirilməsi sosial-iqtisadi proseslərin sürətlənməsinə töhfə verəcək. Nəticədə dövlət idarəçiliyi daha effektiv və şəffaf model üzərində qurulacaq".