Əliyevin Münxendən verdiyi mesajların pərdəarxası – Britaniyalı politoloq şifrələri açdı
16:28 DünyaGlobalinfo.az Britaniyalı politoloq Neil Vatsonla müsahibəni təqdim edir:
- Cənab Vatson, Prezident İlham Əliyevin Münxen Təhlükəsizlik Konfransında iştirakını necə dəyərləndirirsiniz?
- Münxen Təhlükəsizlik Konfransı 1945-ci ildən sonrakı Qərb arxitekturasının, o cümlədən NATO-nun etibarlılığının, Avropa İttifaqının (Aİ) birliyinin və ABŞ-ın siyasi iradəsinin lakmus sınağı idi.
Burada əsas məsələ parçalanmış Avropanın qismən strateji yalnızlığa, Vaşinqtonun isə ittifaqları müqavilələrə çevirməyə hazırlaşması idi. Prezident İlham Əliyev Münxen platformasından istifadə edərək Azərbaycanı çoxvektorlu, qoşulmayan "dəhliz dövləti" kimi təqdim etməklə üç əsas mesajı verdi:
1. Azərbaycan sabit enerji və tranzit ölkəsidir. Hətta xəbər başlıqları Ukrayna və NATO-ya yönəldikdə belə, qaz, elektrik enerjisi, rəqəmsal texnologiyalar, dəmir yolu və "Orta Dəhliz" Azərbaycanın valyutası kimi çıxış edir. Buna görə də Prezident Əliyevin panellərdə və görüşlərdə iştirakı vacibdir. Azərbaycan özünü Avrasiyanın dayanıqlığı üçün əvəzolunmaz bir qovşaq kimi təqdim edir.
2. "France 24" telekanalına müsahibəsində Prezident Əliyevin mövqeyi dəyişilməz olaraq qalır: münaqişə mərhələsi bitdi, yalnız beynəlxalq səviyyədə legitimliyi təmin etmək və xarici vasitəçiliyin təsirini azaltmaq üçün nəzərdə tutulmuş hüquqi və inzibati tənzimləmə qalır.
3. Müsahibə zamanı əsasən suverenliyin tanınması və cinayət məsuliyyəti müzakirə edilib. Prezident Əliyev diplomatik əks-təsirləri və xarici siyasətə müdaxiləni azaltmaq üçün geosiyasi nəticəni hüquqi-mənəvi narativə çevirir.
Euronews xəbər verir ki, Prezident Əliyev Rusiyanın Ukraynadakı Azərbaycanın səfirlik infrastrukturuna "qəsdən hücum etdiyini" açıq şəkildə bəyan edib. Azərbaycan Moskvaya xəbərdarlıq edir ki, Bakı dəymiş ziyanla bağlı xərcləri sakitcə üzərinə götürməyəcək və Rusiyanın apardığı müharibə onun nüfuzuna və əməliyyat nəticələrinə təsir edir.
Münxen etimad üçün "indeks bazarı"dır. Prezident İlham Əliyevin həmkarı Zelenski ilə enerji infrastrukturu ilə bağlı görüşünün məzmunu Azərbaycanın enerji təhlükəsizliyi + təhlükəsizlik yardımı + praqmatik diplomatiyası ilə uzlaşır.
Prezident İlham Əliyev Azərbaycanı parçalanmış və praqmatik dünyada təchizat, tranzit və münaqişənin həllində təminatçı olan strateji əhəmiyyətli bir ölkə kimi təqdim edən strateq kimi davrandı.
- 1945-ci ildən sonrakı beynəlxalq münasibətlər sistemi dağılır və yeni sistem qurulur. "Epşteyn işi"nin bu prosesdə rol oynadığı iddia olunur. Bununla bağlı fikirlərinizi öyrənmək istərdim.
- 1945-ci ildən sonrakı dünya nizamı bir neçə funksiyalara bölünür:
- NATO hələ də mövcuddur, lakin ABŞ-ın mövqeyi "təminatçı"dan "şərti dəstək"ə doğru dəyişir və Avropanı özünü müdafiə variantlarını araşdırmağa sövq edir.
- İqtisadi məcburiyyət və milli sənaye siyasəti normallaşır.
- Çoxtərəfli qurumlara etibar azalır və dövlətlər onları arbitr kimi deyil, arena kimi qəbul edir.
Epşteynin rəhbərlik etdiyi əlaqələndirilmiş məqsədli genişmiqyaslı planın mövcudluğuna dair heç bir tutarlı dəlil yoxdur. Nəzərə almaq lazımdır ki:
- Elit korrupsiya qalmaqalları institusional dağılma prosesini sürətləndirir. Onlar mövcud zəmanətləri legitimləşdirmək, təmizləmələri əsaslandırmaq və elit koalisiyaları yenidən formalaşdırmaq üçün nəzərdə tutulan "günah keçisi"dirlər.
- "Epşteyn işi" açıqlamaları elit şəbəkələrə və şəxslərin nüfuzuna zərər verir və nəticədə "planlaşdırılmamış" olsa belə, siyasi cəhətdən vacib olan elit toxunulmazlığı test edir.
- Konfransda ən çox maraqla qarşılanan ABŞ Dövlət Katibi Mark Rubionun çıxışını necə qiymətləndirirsiniz?
- Transatlantik əməkdaşlıq formasını dəyişir. Rubio çıxışında Qərb layihəsinin suverenliyə əsaslanan yenidən qurulması fikrini irəli sürür. O, Avropanın ritorik şəkildə təhlükəsizliyini təmin edir, lakin strateji mesaj budur ki, NATO özünü ABŞ-ın milli maraqları baxımından doğrultmalıdır və "qlobal rifah dövləti" ola bilməz.
- ABŞ-ın BMT-dəki nümayəndəsi Mayk Valts diqqət çəkən açıqlama verib. Sitat: "Trampın liderliyi ilə biz BMT-ni islah edəcəyik. Tramp son 10 ildə NATO üçün etdiklərini BMT üçün də edəcək". Bunu necə şərh edərdiniz?
- Valtsın çıxışı islahatları məcbur etmək üçün maliyyə təsirləri və siyasi şərtlərdən ibarət yanaşmanı əks etdirir. Əgər NATO yükü bölüşdürən bir qurum kimi qəbul edilərsə, BMT-yə performansı yoxlanılan təchizatçı kimi baxılacaq. Bu, çoxtərəfliliyi "legitimliyin yaradılması"ndan "təchizat müqavilələri"nə çevirir.
1. Avropa NATO-nu parçalamamaqla öz müdafiə sütununu qurduğu ikili yolda sürətlə irəliləyəcək.
2. ABŞ öhdəliklərini pula çevirməyə davam edəcək.
3. BMT və oxşar qurumlar legitimlik problemi ilə üzləşirlər: ya daha faydalı və çevik olmalı, ya da nüfuzunun azaldığı arenaya çevrilmək riski var.
4. Epşteynin iştirak etdiyi qalmaqallı siyasət əsl həqiqəti üzə çıxarmaqdansa, geosiyasi təsirlərə malik elit rəqabətə səbəb olaraq əsas narahatlığa çevrilir.