ABŞ ilə Meksika arasındakı sərhədin qeyri-qanuni keçilməsi mart ayında rekord səviyyəyə düşüb- ÖZƏL
1 Aprel 13:02 DünyaABŞ ilə Meksika arasındakı sərhədin qeyri-qanuni keçilməsi mart ayında rekord səviyyədə azalıb. Olaylar.az xəbər verir ki, bu barədə "The New York Post" qəzeti məlumat verib. Qəzetin xəbərinə görə, ABŞ-ın Daxili Təhlükəsizlik Nazirliyi mənbələrinə istinadən, mart ayında sərhəd nəzarətçiləri təxminən 7,000 qeyri-qanuni keçid cəhdi qeydə alıb, halbuki 2024-cü ilin mart ayında bu rəqəm 137,000 olub. Bu kəskin azalma ABŞ Prezidenti Donald Trampın administrasiyasının sərt sərhəd siyasəti ilə əlaqələndirilir, çünki yanvar ayının sonlarından etibarən qeyri-qanuni miqrantların sərhəd nəzarəti ciddi şəkildə gücləndirilib.
Eyni zamanda, ABŞ Miqrasiya və Gömrük Mühafizəsi Xidməti, həbsxanaların sıxlıq problemi ilə üzləşib. Agentlik, kütləvi deportasiya əməliyyatları üçün əlavə sahələr üçün Konqresdən maliyyə dəstəyi tələb edib. İlk 50 gündə 32,000 nəfər saxlanılıb. ABŞ Dövlət Katibi Marko Rubionun, Meksikanın Xarici İşlər Naziri Juan Ramon de la Fuente ilə telefon danışığı zamanı, iki ölkənin əməkdaşlığına görə Meksikaya təşəkkür etdiyi və qeyri-qanuni miqrantların axınının azalmasına kömək etdiyi bildirilir.