Qançev: Ukrayna ordusuna çağırılanları döyüş bölgəsinə qandallı aparırlar– ÖZƏL
19 Mart 10:16 DünyaOlaylar.az xəbər verir ki, Ukrayna ordusuna məcburi səfərbər edilən şəxslər Xarkov cəbhəsinə qandallı gətirilir. Bu barədə Xarkov hərbi-mülki administrasiyasının rəhbəri Vitali Qançev məlumat verib.
"Əgər birini küçədə tutub zorla aparıblarsa, o, yolda qaçmağa cəhd edə bilər. Buna görə də onların əllərini qandallayırlar", - deyə Qançev bildirib.
Onun sözlərinə görə, Xarkovda və ya Odessada hərbi komissarlıqdan qaçan şəxslər yolda da qaçmağa cəhd edirlər.
Qançev iddia edir ki, yalnız döyüş bölgəsinə çatdıqdan sonra çağırılanların qandalları açılır və onlara silah verilir, çünki artıq "başqa çıxış yolu qalmır".
O əlavə edib ki, Ukrayna Silahlı Qüvvələrində rüşvət qarşılığında fərarilik halları geniş yayılıb. Onun sözlərinə görə, bəzi hərbçilər xidmətdən yayınmaq üçün beş min dollara qədər pul ödəyirlər.
Bundan əvvəl Nikolayevdəki Rusiya tərəfdarı müqavimət hərəkatının koordinatoru Sergey Lebedev bildirmişdi ki, Ukrayna ordusunun zabitləri fərarilik edən çağırışçıları güllələyirlər.
Həmçinin, Ukrayna hərbçisi Vasili Rost əsirlikdə olarkən Ukrayna həbsxanalarında formalaşdırılan bölmələrin Kursk vilayətinə göndərildiyini demişdi.