Balkanlarda mövqelər güclənir: Azərbaycan-Serbiya iqtisadi əlaqələri sürətlənir- ÖZƏL
Azərbaycan ilə Serbiya arasında münasibətlər son illərdə strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəlib. İqtisadi sahədə əməkdaşlıq sürətlə inkişaf edir.  Azərbaycan şirkətləri enerji və infrastruktur layihələrində iştirak edir, ticarət dövriyyəsi artır, qaz-turbin elektrik stansiyasının layihələndirilməsi və tikintisi üzrə saziş imzalanıb. Enerji və nəqliyyat sahələrində birgə təşəbbüslər Serbiyanın enerji mənbələrinin şaxələndirilməsinə və Azərbaycanın Balkan regionunda mövqelərinin güclənməsinə töhfə verir.
Azərbaycan-Serbiya iqtisadi əlaqələrinin son illərdə sürətlə inkişaf etməsinin əsas səbəbləri nədir və bu inkişaf hansı strateji üstünlükləri təmin edir? Enerji və infrastruktur sahələrində birgə layihələrin hər iki ölkənin iqtisadiyyatına uzunmüddətli təsirləri necə qiymətləndirilə bilər?
Mövzu ilə bağlı Liberal İqtisadçılar Mərkəzinin sədri, iqtisadçı Akif Nəsirli Olaylar.az-a açıqlama verib:
" Azərbaycan ilə Serbiya arasında iqtisadi əlaqələrin son illərdə sürətlə inkişaf etməsinin əsas səbəblərindən biri siyasi münasibətlərin yüksək səviyyədə olması və qarşılıqlı etimadın möhkəmlənməsidir. Strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksələn münasibətlər iqtisadi əməkdaşlıq üçün əlverişli zəmin yaradıb. Azərbaycanın enerji sahəsində malik olduğu resurslar və təcrübə, Serbiyanın isə enerji mənbələrini şaxələndirmək ehtiyacı əməkdaşlığı daha da aktuallaşdırıb. Eyni zamanda qarşılıqlı investisiyaların təşviqi, nəqliyyat və infrastruktur layihələrinə maraq, eləcə də beynəlxalq platformalarda bir-birinə verilən dəstək iqtisadi əlaqələrin genişlənməsinə təkan verib. Bu inkişaf hər iki ölkəyə yeni bazarlara çıxış imkanı, iqtisadi təhlükəsizliyin möhkəmlənməsi və regional mövqelərin güclənməsi kimi strateji üstünlüklər qazandırır.
Enerji və infrastruktur sahələrində birgə layihələr uzunmüddətli perspektivdə hər iki ölkənin iqtisadiyyatına müsbət təsir göstərə bilər. Serbiya üçün bu layihələr enerji təminatının sabitləşməsinə, mənbələrin şaxələndirilməsinə və sənaye inkişafına şərait yaradır. Azərbaycan üçün isə Balkan regionunda iqtisadi mövqelərin möhkəmlənməsi, ixrac imkanlarının genişlənməsi və beynəlxalq tərəfdaşlıq şəbəkəsinin güclənməsi baxımından əhəmiyyətlidir. İnfrastruktur layihələri ticarət dövriyyəsinin artmasına, yeni iş yerlərinin yaradılmasına və texnoloji əməkdaşlığın dərinləşməsinə də töhfə verir. Uzun müddətdə bu əməkdaşlıq iqtisadi sabitliyi artıraraq hər iki ölkənin dayanıqlı inkişafına xidmət edə bilər".